Historie

Turecko bylo od počátku osidlovanou zemí. První obyvatelé zde byli již kolem roku 7 000 př.n.l. Konkrétně na území dnešního Turecka se vystřídali  velké starověké říše, např. Chetická, Římská a Byzantská říše.

Turečtí obyvatelé se postupně usazovali na tomto území od 11. století. Ovšem už od 4. století existuje město Istanbul, i když dříve bylo známé pod jinými názvy - Byzantion, Konstantinopol či Cařihrad. Přelomovým datem byl rok 1299, ve kterém vznikla Osmanská říše, v jejímž čele stál Osman I., sultán s absolutní mocí. Osmanská říše existovala až do konce 1. světové války.

Turecko vzniká roku 1923

Během první světové války bylo Turecko bojištěm a právě nepokoje zde vedly k zániku sultánské moci.
Pro historii dnešního Turecka má největší význam datum 1923, ve kterém došlo ke vzniku Turecké republiky. Ta vznikla zásluhou Atatürka (vlastním jménem Mustaf Kemala). M. Kemala zavedl i mnoho reforem, např. zakázal povinnost zahalování žen či  povinnost nošení pánských pokrývek hlavy atd. Určitě krokem vpřed bylo také zrušení mnohoženství a zavedení rovnoprávnosti žen. Začala se také tady učit latinka. Všechny tyto reformy přiblížily Turecko více Evropě.

Během druhé světové války bylo Turecko neutrální a po válce vstoupilo do NATO. Dnes se Turecko snaží vstoupit do Evropské unie. Stále jsou zde ale překážky. Jednou z nich je např. spor s Řeckem o Kypr. Další spory mezi Řeckem a Tureckem se týkají nároků na nerostné bohatství, které je v Egejském moři. Můžete však navštívit i Řecko levně, neboť německé cestovní kanceláře v zastoupení společnosti Airstop.cz vám nabídnou vynikající dovolenou právě v těchto místech.

Přeposlat Tisknout

Lokality v zemi

Počasí

Čtvrtek 19°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 20°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.74 CZK

TRYTRY = 2.29 CZK

USDUSD = 22.18 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist